Jdi na obsah Jdi na menu
 


KABÁTObrazek

Teplická kapela Kabát vznikla v roce 1984. Tehdy jako trashmetalová, patřičně nenáviděná domovskými úřady, takže první léta lze spíše charakterizovat jako koncertně neaktivní. Navíc se neustále měnilo obsazení. Povolávací rozkazy roku 1985 ukončily přechodně činnost kapely, která nefungovala téměř tři roky. Povojenská sestava vydržela beze změn dodnes. Kabáti tedy prorazili těsně po revoluci a postupně se stávali slavnějšími a slavnějšími.

V roce 1991 vyšlo první album Má jí motorovou. V témže roce se stali objevem roku, na vídeňské soutěži talentů obsadili 3. místo. Po roce pak vyšlo koncertní album Živě, obsahující částečně materiál ze studiového alba Děvky ty to znaj, které vyšlo v roce 1993. Obal kreslil autor portrétů Rudy Pivrnce, kterému byla také věnována písnička, malíř Petr Urban. O rok později, tedy v roce 1994, vyšlo rock-countryové album Colorado. V roce 1995 vyšlo neméně známé album Země plná trpaslíků. Po dvouleté odmlce vychází na podzim 1997 album Čert na koze jel. Na jaře roku 1999 se objevilo album nazvané MegaHu. Před Vánocemi roku 2000 vychází album Go satane Go, které je protkané skvělými rockovými rytmy a skvělými texty. Toto album se zapsalo do podvědomí mnoha lidem, protože nějací důchodci si stěžovali na bilbordy go satane go. To bylo pro Kabát reklama k nezaplacení, shodli se na tom všichni členové kapely. V létě 2001 poprvé Kabát hraje v USA v městečku Yorkvill. Jedná se o tradiční festival pro krajany v blízkosti města Chicago. V listopadu 2001 vyšlo dvoj CD Suma sumárum, které bylo později vyhlášeno jako album roku 2002. Na jednom CD je výběr toho nejlepšího, nová písnička POHODA a předělaná verze Má jí motorovou. Na druhém CD je sestřih toho nejlepšího z turné GSG v Praze. Od května do června 2002 Kabát odjel šňůru nazvanou SUMA SUMÁRUM TOUR 2002. Na tomto turné bylo pódium ve prostředku zimáku, tak byl zaručen nejlepší kontakt mezi kapelou a fanoušky. Tour sklidilo velké úspěchy, návštěvnost byla kolem 10 000.

V listopadu roku 2002 Kabát vydal svoje první DVD (vyšla také VHS kazeta), které bylo nazváno Best of video. Na tomto videu byl zkrácený záznam z GSG Tour a videoklipy od alba Colorado. V témže měsíci Kabáti odehráli 7 koncertů v USA. Tyto koncerty byly nazvány - KABÁT USA TOUR. V roce 2002 se Kabáti umístili v anketě Český slavík na 3. místě s počtem 8 876 bodů.Obrazek

Rok 2003 se nese v duchu příprav na novou desku, v srpnu si Kabát podruhé odskakuje do Yorkvillu na Rockfest Chicago. V září, na speciálně vypraveném parníku po Vltavě, Kabát přebírá 5-ti platinovou desku za album Suma Sumárum a tři platinové desky za DVD Best of video. Nové album, které nese název Dole v dole, se na trhu objevuje 14.10. (v současnosti čtyř platinová deska). Hned po prvním dnu prodeje získala novinka Dole v dole dvě platinové desky, což je nový rekord českého hudebního trhu v tomto tisíciletí. Ve stejný den, jako vychází deska, začíná i turné s názvem Turné 2003. Zde zazněly pouze 4 písničky (Dole v dole, Stará Lou, Kdo si nechce hubu spálit, Frau Vogelrauch) z nového alba. Turné je velice úspěšné a téměř ve všech městech je vyprodáno několik dní před koncertem. Jako předkapely jedou skupiny Doga a ŠkWor. Desku Dole v dole také podporuje stejnojmenný videoklip, který je vyhlášen klipem roku. V prosinci Kabát přebírá cenu za 1. místo v Českém slavíkovi v kategorii skupiny s celkovým počtem 10 057 bodů.

V březnu 2004 přebírá Kabát hudební cenu Anděl za rok 2003 ve 4 kategoriích - skupina roku, album roku (Dole v dole), album roku kategorie rock (Dole v dole) a nejprodávanější titul na hudebním trhu (Dole v dole). V té době bylo prodáno celkem 78 657 nosičů. Na tomto vyhlášení také Kabát zazpíval společně s Jarkem Nohavicou hit Pohoda. 12. května startuje Dole v dole tour. V rámci toho turné se odehrálo 11 koncertů, z toho jeden na Slovensku. Zazněly všechny hity z novinkového alba, kromě písniček Irský hody a Nimrod Fábera. Pódium bylo opět monstrózní (50 metrů na délku, 20 na šírku) a odehrávalo se na fotbalových a atletických stadionech. Průměrná návštěva jednoho koncertu byla něco přes 15 000. Těsně před zahájením turné se v motolské nemocnici natáčel videoklip k písničce Kdo si nechce hubu spálit, který byl promítán během této písničky na koncertech. Do televize ovšem nešel. V listopadu vychází 2DVD, na prvním DVD je pražský koncert z turné Dole v dole a na druhém DVD je část koncertu z Turné 2003 a 40-ti minutový dokument o turné Dole v dole. V prosinci vychází Limitovaná Edice, která kromě již zmíněného 2DVD obsahuje knížku s fotkami z obou turné, spešl A2 plakát a backstage pasy. 2DVD se stalo nejprodávanějším hudebním DVD a VHS roku 2004 s počtem 18 541 prodaných nosičů. Navíc je třeba si uvědomit, že toto 2DVD bylo v roce 2004 v prodeji pouhý měsíc a půl! DVD Kabát 2003 - 2004 bylo také vyhlášeno nejlepším DVD v hudební kategorii výročních cen vyhlašovaných DVD Group - David 2004. Ceny jsou udělovány na základě hlasování čtenářů časopisu DVD bonus, Týdeník televize, TV Revue a Reflex. V anketě Český Slavík 2004 Kabát obhajuje první místo s celkovým počtem 44 154 bodů. V roce 2004 kromě turné a jednoho slovenského festivalu Kabát nikde jinde nehraje.

V létě 2005 Kabát opět vyjíždí s open-air koncerty. Tentokrát se ovšem nejedná o samostatné turné, ale o putovní festival PINK PANTHER FEST, který se zastavil v 8 městech. Kabát je hlavní hvězdou, další kapely byly Krucipüsk, Doga, Nevím, ŠkWor, Support Lesbiens. V létě odehrají Kabáti několik koncertů na festivalech a v srpnu měli potřetí ve své historii odehrát koncert na festivalu blízko Chicaga. Bohužel pořadatel části kapely nezajistil víza a tudíž Kabáti nikam nejeli a jak našemu webu řekl Tomáš, aspoň mohl užívat svoji novou motorku. V anketě Český slavík se v roce 2005 Kabát umístil na 2. místě s počtem 15 492 bodů. Tento rok se Kabát se svými fanoušky loučí 14.12. na akci Beat Fest v Sazka Aréně v Praze (jedná se o první vystoupení Kabátu v této nejmodernější aréně Evropy). A jak řekl Pepe v diskuzi na kabat-fans.cz tímto koncertem ukončili éru Dole v dole, která trvala dva roky.

V roce 2006 Kabát usilovně pracuje na nové desce. Z důvodu práce na připravované desce skupina české fanoušky žádným koncertem nepotěšila. V červnu kapela odehrála pro české (a nejen ty) vojáky sloužící v mezinárodní misi KFOR dva koncerty v Kosovu. Jak jsme již psali, Kabát letos u nás nehrál a kdo tedy chtěl kapelu slyšet na živo, musel zavítat na jeden ze dvou slovenských festů, kde skupina vystoupila. Kabáti na českých festivalech nehráli z důvodu plánovaného podzimního turné. Vzhledem k tomu, že příprava desky se neustále protahovala, turné bylo odložené na rok 2007. Videoklip k písni Burlaci se natáčel 18.11. v pražských Holešovicích a večer kolem Národního divadla na Mánesovo nábřeží za plného provozu. Režie se ujal známý F.A. Brabec, klip měl světovou premiéru 3.12. na obrazovkách TV Prima. V pátek 8.12. vychází, po 38 měsících od vydání Dole v dole, dlouho očekávané album Corrida, které získalo již po pěti dnech prodeje tři platinové desky za více než 45 000 prodaných nosičů. Fanoušci měli možnost toto album slyšet již od 4.12., když nějaký dobrák vynesl Corridu nejspíše z lisovny a zdarma jí umístil na internet ke stažení. O propagaci nového alba se starala společnost T-Mobile, která měla tuto exkluzivitu do 31.12.2006. V anketě Český Slavík 2006 se Kabát umístil na 2. místě s počtem 32 406 bodů.

V roce 2007 po třech letech kapela vyrazí na přelomu května a června na turné po fotbalových stadionech.Obrazek

Písničky typu Moderní děvče, Králíci, Číňani či Joy potvrzují nekomerční charakter kapely a jistý nadhled. Oblíbenost Kabátů, snad mezi všemi generacemi, je dána především melodičností písní, vyzrálým hráčským umem a texty, které českému posluchači rozhodně nejsou cizí. Ba naopak.

Kabát - Malá dáma

Kabát - Dole V Dole

Kabát - Pohoda

Kabát - Burlaci

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Navštívte web Kabát Fans

(MARO, 6. 3. 2016 13:13)

Ak ste fanúšikom kapely, tak neváhajte a navštívte web a aj FB stránku ktoré stránky sú každodenné aktívne. VIac na:
http://bandkabatfans.webnode.com

dfsfsf

(fdaf, 22. 4. 2012 16:41)

pravda

kabáti jsou nejlepši neš karel gott !!!

(PETR JAjIK STREJDA , 16. 3. 2011 13:08)

kabáti jsou nejlepši kapela nacelim země kouly
my vás máme rádi !!! :-D karel gott ! je blbec !!!!:-c

výborný

(domca, 1. 5. 2008 21:08)

skupina kabát je proste nejlepší

jo ! ! !

(Domčas, 20. 1. 2008 18:56)

Jo Kabáti sou nejlepší skupina ! ! ! Maj suprový písničky ! ! ! No porstě co dodat ! ! ! Kabáti nejlepší kapela v ČR ! ! ! :-)