Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Marihuana a její následky

Fakta o Jointu !


Je-li dnes Cannabis (hašiš a marihuana) jednou z nejspornějších drog,
je tome pouze z jediného důvodu:Fakta o Cannabisu - a tato fakta
existují - jsou známa jen málo nebo vůbec ne.Cílem tohoto materiálu
je alespoň trochu napomoci mladistvím i dospělým k lepší orientaci v
záplavě protichůdných názorů, polopravd a někdy lží.Obrazek

Co je joint?

Pod tímto výrazem se rozumí určitý druh vlastnoručně připravené cigarety,
která obsahuje některou z forem drogy připravované z rostliny Cannabis buď
v čisté podobě, nebo ve směsi s tabákem.

Co je Cannabis?

Cannabis je odborný název pro konopí - rostlinu, která je rozšířená po celém
světě. Konopí vylučuje pryskyřici, která obsahuje účinné omamné látky.
Pojem Cannabis se proto užívá v užším slova smyslu jako psychotropní droga,
ovlivňující vnímáni, tato droga se připravuje z rostliny Cannabis.

Co je THC?

V pryskyřici vylučované z rostlin Cannabis (především ze samičích květů)
je obsažena vlastní psychoaktivní účinná látka, totiž THC, tj. éterický olej.
Konopí s nízkým obsahem THC (užitkové konopí) se požívá v průmyslové výrobě,
zatímco rostliny s vysokým obsahem THC slouží jako tzv. drogové konopí k
přípravě hašiše a marihuany.

Co je marihuana?Obrazek

Marihuana (,,marjánka, Mája, Tráva) jsou sušené a hrubě rozdrcené listy a
kousky lodyh rostliny Cannabis, které se míchají s okvětními lístky, které
obsahují velké množství účinné látky.

Co je hašiš?

Pryskyřice produkovaná rostlinami Cannabis, jež se získává ze samičích květů.
Není to vlastně nic jiného, než koncentrovaná pryskyřice. Ta se suší a obvykle
se dodává v podobě lisovaných placiček a kostek. Je to látka v průměru šestkrát
účinnější něž tráva.Hašiš a marihuana se konzumují v cigaretách v čisté podobě
nebo smíchané s tabákem jako ,,joint",kouří se v dýmkách nebo se marihuana přidává
do těsta na sušenky,koláčky apod.

PRO

Tráva ovlivnuje vnímání všeho okolo.
Napríklad hudby, obrazu nebo psaného textu, lidí a svetu kolem sebe (plurál je zde úmyslne, protože po intoxikaci marihuanou clovek cítí jakousi relativizaci všeho okolo sebe, má svuj uzavrený svet obklopený spoustou cizích uzavrených svetu). Koncert muže být po zhulení velmi zajímavý. Taktéž treba výstava, clánky v novinách (clovek dokonale chápe chování a motivy všech zúcastnených).

Tráva zlepšuje toleranci a vztahy mezi lidmi.
Snad je to díky relativizaci svetu, ale zhulení lidé (si) bájecne rozumí. Pochopí, že vše je relativní - uvedu príklad: o nekom byste za strízliva rekli že je totální blbec, protože X, ale intoxikovaní marihuanou se do nej vcítíte a zjistíte co ho vedlo k tomu X, jaké mel motivy a pocity. A najednou vidíte, že on to treba nemyslel zle, chtel vám pomoci, jen se to nejak nevyvedlo. Vzpomenete si, kolikrát vy jste neco podobne zkazili a najednou už dotycného nenazýváte blbcem, ale smolarem. Podstatné je, že podobné uvažování casto prejde do reálného života, takže i za strízliva lépe chápete a tolerujete chyby a nedostatky ostatních.

Tráva má urcité pozitivní zdravotní úcinky.
... byt omezené. Napríklad snižuje tlak v ocích :) címž tuším oddaluje slepotu pri zákalech. Nebo zlepšuje zdravotní problémy pri mnoha dalších nemocech - parkinsonova choroba a podobne. I když tady je otázkou jestli se jedná o prímý zdravotní úcinek konopí nebo dusledek duševní pohody, která vetšinou po vykourení jointa prichází.

PROTI

Na tráve muže velmi rychle vzniknout psychický návyk.
Pokud kouríte jointy treba každý den, jste na dobré ceste jak získat návyk. Projeví se tak, že když prestanete, budete mít nutkání si dát jointa. Není to zdaleka tak drsné jako fyzický návyk - není vám špatne, nepodlamují se vám kolena, ale proste si budete chtít zahulit. Nejste totiž závislí na chemických látkách obsažených v konopí, ale na samotném rituálu kourení. Psychická závislost na tráve není nijak závažná, pokud má clovek jen trochu vuli (anebo žádnou trávu), dá se to vydržet a po pár dnech to prejde. Problémem se závislostí stane ve chvíli kdy tráve podlehnete a zacnete bez okolku hulit víc a víc. Zanedlouho se to zvrhne z puvodního obcasného rozumného kourení pro zábavu v drsné hulení vždy a všude - bez duvodu.Obrazek

Tráva vás muže privést k psychiatrovi.
Ted se nebudeme bavit o potenciálním riziku pro psychiku u všech psychedelických drog, které spocívá v možnosti vyvolání nejaké latentní duševní nemoci - to u trávy není tak vysoké. Navážeme na predchozí proti - jestliže zacnete hulit skutecne vždy a všude a zacnete žít už jen pro trávu, ztratíte brzy kontakt s realitou a stane se z vás notorik (vyhulenec), premýšlící jen o príštím jointu. Po pár mesících se z toho pravdepodobne zcvoknete.

Hulení vás muže privést k tvrdým drogám.
Kolem tohoto argumentu je mnoho povyku, podle mého názoru je do urcité míry pravdivý, ale ne v tom smyslu v jakém ho používají zastánci represe. K tvrdým drogám vás neprivede konopí samotné, myšleno chemicky. Pokud se však stanete vyhulencem (viz výše), zvyšujete pravdepodobnost, že se dostanete do urcité sociální skupiny která má blíž k tvrdším drogám. Odpovednost bych neházel na marihuanu, odpovednost je na jedinci. Také se sluší uvést, že konopí nebývá startovací drogou, tou je vetšinou alkohol. Takže sumárum: nemyslím, že je vhodné tento príklad používat jako argument pro represi, nebot neplatí tak jednoznacne. Ale skutecne vás konopí muže neprímo privést k tvrdým drogám, tak jako mnoho dalších vecí.

Tráva není zrovna to nejlepší pro vaše plíce.
Tráva se vetšinou užívá kourením. Do vašich plic se dostává plno škodlivin, dehtu z papírku a podobne. Brzy zacnete kašlat - chronický zánet prudušek se tomu tuším ríká. Posléze zemrete na rakovinu. Pokud jste nejen hulic, ale i kurák (rozumej kurák tabákových cigaret), je to o to horší.

Tráva zpusobuje demotivacní syndrom.
... aneb seru na to. Snad díky pochopení záležitostí kolem vás mužete o dost vecech získat pocit, že se bez nich obejdete a že to je nepodstatné pro beh vesmíru. Vetšinou sice máte pravdu, ale trochu to koliduje s reálným svetem, jehož jste porád ješte soucástí a ve kterém je prece jen potreba obcas vysypat koš, zarídit odklad vojny nebo pohreb babicky. Rozumní uživatelé trávy tedy casem pochopí, že veci kolem nich jsou sice filozoficky neduležité, ale zároven nutné pro zachování jejich existence a vrátí se zpet k jejich konání.

Takže jsem zkusil sesumírovat argumenty pro a proti tráve. Ted to chce nejaký záver. Zkusím zde tedy zformulovat nekolik tipu jak minimalizovat negativní úcinky trávy. Neberte to jako úplný návod, urcite jsem totiž na neco zapomnel (v techto souvislostech me napadá, že jsem zapomnel na zhoršení pameti pri delším užívání trávy). Tedy v bodech:

Klidne trávu kurte, ale jen pri nejakých príležitostech a za úcelem vedomého zpríjemnení nejaké cinnosti nebo události. Nekurte jointy jak na bežícím páse jen tak pro nic za nic a bez duvodu.

To mám z chytrých knížek JXD: Nezbavujte se kvuli tráve starých kamarádu - jakmile se váš okruh známých zúží jen na vyhulence, jste na nejlepší ceste k psychické závislosti, ne-li k tvrdým drogám.

Ideální je marihuanu nekourit, ale užívat jinými zpusoby. Ty jsou však velmi obskurní nebo nepraktické. Takže dalším ideálem v poradí je být nekurák (cigarety) a jen obcasný hulic (jointy). Jste-li težký kurák a zároven hulic, brzo vaše plíce budou ukazovat studentum medicíny (ne, být navždy naložený v lihu skutecne není tak dobré jak se muže podle tech slov zdát).

Poslední vec je dost špatná a používám ji jako argument proti represi. Je to však platný fakt. Bohužel totiž musím konstatovat, že pestováním konopí pro vlastní potrebu nebo pro nejbližší kamarády - tedy nikoliv se zištnými motivy, cinností která je dle mého názoru morálne naprosto v porádku, se dostáváte do konfliktu se zákonem. Bohužel musím konstatovat, že pro uživatele marihuany je lepší (rozumej legálnejší) koupit si drogu od dealera a podporit tak mafii, jednat s nemorálními lidmi, vystavit se jejich vydírání a riziku nabídnutí tvrdých drog. A to není dobre, ne?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:/ potrebuju poradit

(Nika, 3. 11. 2014 15:37)

Ahoj, nevim jestli mi někdo pomůže, ale zkusím to. Hulim už přes dvá roky, ale nedávno jsem měla dost silnej matroš, ubalila jsem si ho, asi 3x jsem si potahla a totálně jsme se rozkašlala. Tak jsem se na to vysrala. Po 5 minitach to přišlo.... dostala jsem zniceho nic strach, přišla na me totální úzkost a špatně se mi dýchálo, když na me někdo mluvil, tak jsem slyšela jen ozvěny. Nemohla jsem bejt venku, myslela jsem si, že mi někdo ublíží, tak jsem jela domu. Celou noc jsem nepsala. Druhý den jsem byla zhulena jak prase bourala jsem do věci a nic jsem nevnimala. Třetí den mi bylo už lépe. Je to už měsíc co nehulim. A ted dojdu k tomu co se děje. Teď když s někým mluvím vnímám ho chvíli, ale mám výpadky, hned zapomenu. Musím se hodně soustředit abych tu osobu vnímála a když sní mluvím tak se mi točí hlava. Taky se mi točí hlava ze světla. Nevim čím to je, co se stalo, ale jsem na tom psychicky špatně . Vím popisuji to jak dement, ale to co se děje neumím ani poradně popsat. Pokud se to někomu stalo, a poradil si stím, tak ať dá vědět.

ubal mi :)))

(toudy, 9. 8. 2014 0:26)

Trava matka priroda .....

ubal mi :)))

(toudy, 9. 8. 2014 0:26)

Trava matka priroda .....

Pomožte

(Anonym, 28. 11. 2013 22:39)

I když je tato diskuze uzavřená (nikdo sem nechodí), chci se zeptat... Co mám dělat? Kamarádka si hulí, jak magor... Jeden joint za druhým... (jednou za čas, ale to mi lže).. Kašle a stává se z ní k*rva, protože už na to nemá... Byla to má nejlepší kamarádka... Byla nejchytřejší a teď je to blbá fetka, co dělá klukům orál.. Omlouvám se, že to nemá hlavu, ani patu, ale jsem zoufalý...:(

je to cele pravda

(vyhulenec, 9. 9. 2012 9:30)

...nebo alespon to take tak citim jako autor clanku. Primelo me to k tomu seknout s kourenim a byt uz jen prilezitostny hulic.S ohledem na moje plice omezim i huleni pri prvnim priznaku nejakych problemu s dychanim v souvislosti s mym hulenim. Zatim hulim kdyz mam a kdyz nemam v pohode vydrzim i cele tydny bez...

Díkes

(Anonym, 23. 7. 2012 12:25)

Děkuju autorovi,pěknej článek :) Máme stejný názory i zážitky co se týče trávy.

ani nahodou...

(Natali, 16. 11. 2011 0:04)

nevim,ale vsechny moji kamaradi,kteri huli pravidelne jsou nehorazny socialove a skoro bezdomovci.nedokazou si najit normalni praci,nekteri ve 24 dodelavaji po nekolikate maturitu,dalsi z nich bydli jeste stale u maminky,protoze nejsou schopni se osamostatnit.zijou jako prasata a smrdeji!
Clovek ktery si da obcas speka,propadne navykove latce a skonci uplne stejne s casem jako i ti nahore.Spolecnost je nomocna.Aby si uzila koncert si dat speka me prijde dost ubohy..lidi to dokazou i bez toho.zapomenout na problemy a odlozit je na dobu neurcitou,a zahulit si speka,zahravate si se svym zivotem a neustalymy problemy,jako je treba smula,nedostatek penez,vzdelani,pamet,ztrata motivace..a budete cely zivot zit jako stereotypni hulic co hajil travu pred nekolika lety protoze je cool.tak do toho lidicky!Diky bohu za to ze to nehulim,nechutna mi to a muj mozek je silnejsi nez ta kytka,a ze moje rodice me dobre ochranovali pred takovyma debilama...

Skanky

(Slukas mc Prask, 3. 6. 2011 4:51)

No to je sice pravda.... Já se pokouším přestat a proste jak říkáte ta psychika je NA tom tak ze to vyžaduje dokazu nehulit max jeden den a pak si proste musím dat speka a vychutnam si ho a vo tom to je:D

RespecT

(JoinTeKk, 26. 1. 2011 23:07)

Na zakladni skolu s tebou..!!...=o)...

klokocina nitra

(janko hrasko, 15. 12. 2010 12:06)

fetacka krajina cele cesko skurvene skurviacke pojebane:eeee

Kdo nehulí je podezřelej... :D

(Anna, 20. 10. 2010 12:22)

Mno moje uvaha o tráve. Z toho co tu bylo napsáno u me je jen pravdy že, jsem pak líná a vše odkládám na dobu neurčitou.. když si zahulím je v´še free a v pohodě...dokud nepříjde stav kdy mám ze v´šeho schýzi a to je čekání na autobus ...když jdu z klubu jdu o pul hodiny dříve, pač se bojím abych to stihla pak si pořád kontroluju hodinky jestli mi to neujelo.. pak když jdu takovou tmavou uličkou k domovu cítím za sebou kroky.. zkrátka když se přehulím.. cca když padne za večer tak 10 brček - 5G tak to jsem už vážn+ v prdeli... :DD a votom to je.. :D

travička

(qali, 1. 2. 2010 21:24)

Myslím, že člověk, který se rozhodne napsat takovou esej, by si měl nejdřív řádně a opakovaně zahulit! Mám dobrého kamaráda, který trávu hulí téměř pravidelně a to 1x až 2x denně. Studuje FAMU a jeví se jako velice nadaný režisér.Proč? tráva mu dodává inspiraci...prostor nového myšlení a vnímání reality.
Žádná droga není špatná, jen se s ní musí opatrně;)

Re: travička

(Anna, 20. 10. 2010 12:16)

Měla by sis to asi přečíst pořádně... ta esej vypráví o požitku z marihuany a je tam vložena i inspirace a lepší vcítění ....

kráá

(smrk, 30. 6. 2010 13:17)

všechny ty komentáře sou dosti tvrdý, ale musim se pouze zasmát páč jestli sou teda takhle k dostání všechny návody a instrukce jak na to a co a jak...
tak všichni malí smradi se budou chtít podobat těm starším a za pár let budou v porodnici chodit doktoři učit novorozence balit špeka..? trochu trapný jestli takle dopadnem, drogy nasrat!!:+

hašiš a jine krasne veci

(anonim, 11. 3. 2010 14:02)

ja osobne sem rastafarianske naboznosti takze ja a mařena sme nejky kamosky a mam tu jednu basen pro hulice:rolnicky rolnicky co to hulim zas babiciny jontiky ci dedeckuv has.rolnicky rolnicky zvonte pro radost aby meli vsichny hulic mnely travy dost! RASTAFARIAN CHAHAHAHAHACHA MAŘENA JE NEJKY

mařena

(hana, 11. 3. 2010 13:58)

nahodou mne marena nachutna ale nasi kluci marenu huli

kroužim kolem tebe

(erik, 21. 10. 2009 11:34)

vi mazanci vitomu vubec nechapete co tehaceje toje muj ocas a vime budete hulit

Mána..

(no Takže, 17. 7. 2009 22:14)

no jsem z toho celkem blbá no ae nekdy je to dobrý si dát..když se zkouřím tak se mám fajn zapomenu na ty horčí veci a jsem pstě v klidu a je mi všechno jedno někdy mi to pomuže no..=)

kdo huli ten umi

(reper, 29. 4. 2009 12:46)

jo presne kdo nehuli ten neumi nic,, tak se pak stavte a zahulime uvidime mam marihuanu no proste mam skoro vše tak čaute ,,,,, kurva

kdo nehouli je krawa

(ady, 23. 4. 2009 19:11)

hulit je haluz wyskusaj uwidis