Přečtěte si profil nové americké partičky, která se svým albem Hybrid Theory dokázala uspět i na našem trhu.
Zeptejte se Brada Delsona, kytaristy skupiny Linkin´ Park na seznam kapel, s nimž by rád jezdil na turné, a dostanete tuto pohotovou odpověď: “Řekli jsme našemu manažerovi, aby vybral nějakou kapelu, a my s ní klidně můžeme jezdit. Naše muzika totiž zabíhá do tolika směrů, že je v podstatě neomezené množství pohodových kapel, se kterými bychom mohli vystupovat.“ Delson je pochopitelně hrdý na rozmanitost a jedinečnost, tak zjevnou na debutovém albu "Hybrid Theory" (tak zněl mimochodem původní název kapely) této skupiny z jižní Kalifornie.
Zvuk Linkin´ Park, který je vystavěn na agresivních hard rockových základech, a je kořeněný hip hopovými zpěvovými stylizacemi a elektronickými přísadami je naprosto jejich - výsledek tvrdé práce, ještě umocněný vlastními, mimořádně výraznými a přirozenými kompozicemi.
Delson a zpěvák a MC Mike Shinoda chodili do stejné střední školy. Společně natáčeli v roce 1996 v malém studiu, které bylo u Shinody v ložnici. Na téže škole se Delson seznámil i s bubeníkem Robem Bourdonem. Shinoda se pak při studiích ilustrace a malby v Pasadena Art Center dal dohromady s DJem Josephem Hahnem. Když studoval na losangeleské universitě, bydlel Delson s basistou Phoenixem, který kapelu po škole opustil, po roce se ale vrátil. Posledním kouskem skládanky byl zpěvák Chester Bennington, přemístěný rodák z Arizony, který začal vydávat desky, když mu bylo šestnáct. „Jakmile jsem se naučil mluvit, vykládal jsem každému na potkání, že ze mě vyroste zpěvák,“ směje se Bennington. „Ve dvou letech jsem běhal po domě a zpíval písničky od Foreigner. Máme doma pásky, na kterých je zpívám.“ Kombinace Benningtonova sytého, téměř mamutího pěveckého stylu se okamžitě prolnula se Shinodovým rapováním, poučeným ulicí. „Jsem přesvědčen,“ uvažuje Delson, „že jedním z cílů, které Chester s Mikem mají je co možná nejvíce se integrovat. I když mohou být styly, které kombinujeme velice odlišné, chceme, aby výsledná kombinace zněla hodně přirozeně. To je velká část integrity kapely. Chceme, aby se náš zvuk propojil, aby si lidi hned řekli: Sakra, to jsou přece Linkin´ Park. Bylo by chybou, kdyby místo toho říkali: Hmm, tak nejdřív byla ta hip-hopová část a teď mi tlučou do hlavy rockovej refrén. Chceme, aby ve všem byla dynamika., ale i neustálá, všudypřítomná sevřená esence, takže by nebyl problém poznat, jakou kapelu to vlastně posloucháte.“
Byl to právě tento styl, který držel pohromadě, a okamžitě zapamatovatelné písně, které ihned vzbudily pozornost. Koneckonců, nabídka na nahrávací smlouvu přišla hned po úplně prvním koncertě ve slavném losangeleském klubu Whisky. Poté, co kapela, která se zcela ponořila do skládání nového repertoáru podepsala na jaře 2000 smlouvu s Warner Bros., začala s producentem Donem Gilmorem (Eve 6, Lit, Pearl Jam) okamžitě pracovat na svém prvním albu. „Setkali jsme se s hodně lidmi a bylo pro nás skutečně hodně těžké se rozhodnout,“ přiznává Shinoda. „Ale Don, kromě toho, že vše dovedl udělat tak, aby to dobře znělo, nás ještě dokázal postrkovat k tomu, abychom se vyvíjeli jako autoři.“ Konečným výsledkem je album, které je stejně dobře řemeslně zvládnuté a melodické, jako je kontroverzní, se silným lyrickým poselstvím. „Snažíme se v textech zabývat reálnými záležitostmi - ať už se jedná o to, že si člověk připadá bezvýznamný, frustrovaný nebo naopak plný sil, zpochybňuje vlastní myšlenky nebo objevuje temnou stránku sebe sama. Píšeme s Chesterem o všedním životě, protože je dobré vědět, že jiní lidé procházejí tím samým jako my.“ A ještě dodává: „Součástí procesu skládání je to, že každého nahrávám přímo do počítače, abych tak nejlépe sloučil naše digitální a živé prvky. Strávili jsme nesčetně hodin tím, že jsme míchali různé části a snažili se je dát dohromady, až jsme získali tu správnou kombinaci a skladbu.“
Linkin´ Park, kteří jsou s alben "Hybrid Theory" žijícím důkazem toho, že neotřelá kombinace talentu, oddanosti řemeslu a nezkalené umělecké vize může vést k výrazné hudební výpovědi ve své hudbě spřádají vlivy tak odlišné, jakými jsou Deftones, Nine Inch Nails, Aphex Twin a The Roots. Po dokončení debutového alba "Hybrid Theory" a návratu basisty Phoenixe se kapela okamžitě vydala na koncertní pódia a seznamovala posluchače na celém světě se svým výbušným vystoupením. „Vždycky jsem chtěl,“ přiznává Hahn, „aby naše koncerty byly nabité energií. Používáme pady, samplery a gramofony s původními vinyly, abychom mohli předvést na pódiu živě všechny party, které jsou na samplech. Písničkám to určitě dodává vzrušující jedinečnost.“ Energie a sevřenost živého vystoupení zajistily kapele početnou základnu oddaných fanoušků po celém světě, a tak není divu, že se album prodává po miliónech. „Od samého začátku jsme se snažili o silný vztah s našimi fanoušky,“ vysvětluje Bourdon. „Od našeho štábu přes klipy, kvalitní trička a bundy až k poctivě udržované webové stránce (www.linkinpark.com - odkaz dole) se stále snažíme, aby naši fanoušci byli vždy na prvním místě.“
Reputace, jakou mají Linkin´ Park ve vztahu ke svým fanouškům je nejlépe poznat z toho, jak komunikují s návštěvníky koncertů. Na každém rozdá kapela stovky podpisů. Shinoda k tomu dodává: „Prostě jim to takhle vracíme. Naši fanoušci nám pomohli uskutečnit sen, o němž jsme netušili, že je možné realizovat.“ Linkin´ Park to trvalo pět let, než se z nich stala přes noc úspěšná kapela. „Tohle jsem chtěl dělat celý život, a to, že jsem zde mi přijde jako skutečné požehnání,“ svěřuje se Bennington. „Hodně tvrdé dřiny, zanícení a víry dokáže člověka dostat přes všechny překážky a může vést k cíli.
Sestava Linkin´ Park: Chester Bennington - zpěv, Rob Bourdon - bicí, Brad Delson - kytara, Joseph Hahn - DJ / samply, Mike Shinoda - zpěv.
Linkin Park - What I've Done