Piercing je původně rituální zdobení těla různými předměty a ozdobami. V dnešní době se samozřejmě stal modní záležitostí, takže už od útlého dětství na sebe věšíme náušnice.. nejprve do ucha, později do pupíků, nosů, rtů atd.
Jako každé porušení integrity kůže si může piercing nechat udělat jen osoba starší 18ti let, dříve jen se souhlasem zákonného zástupce. Používají se ozdoby z chirurgické oceli nebo titanu, na prvopiercing si nekupujte žádné stříbro ani nikl! Spousta obchodníků se snaží na tomto artiklu vydělat, ale jde o Vaše zdraví ,takže ozdobičky vybírejte jen v salonech nebo tetovacích studiích! Sice to bude možná o trochu dražší, ale zase se Vám to bude lépe hojit a nehrozí žádná alergie. Každé seriozní studio už dneska vlastní atest na prodávané výrobky, takže znáte to "důvěřuj, ale prověřuj".
Propíchnout se dá téměř každá část těla, ale nepřehánějte to! Uvažujte dopředu, jestli Vám vytahaný boltec ucha bude slušet i za dvacet-třicet let ,jestli potrhaná bradavka bude správně sexy, jestli pět ozdob v jazyku nezmění Vaši výslovnost. Jako tady platí, všeho s mírou.
Pupík je sexy a je také nejhůře se hojící piercing.Chce to trpělivost a péči.Naplánovat si ho den před zápasem v košíkové není dobrý nápad.K jeho ošetřování je výborná mořská sůl,masti jako jsou septonex nebo bactroban, 3% tea tree olej, antibakteriální mýdlo a absolutní čistota!
Nos neboli křídlo nosní je chrupavka, takže trochu krvácí, trochu bolí, hojí se podle toho jak často trpíme rýmou či alergií na pyly, ale zahojí se :o)
Brada, horní ret (neboli Madonna), dolní ret sice vypadá děsivě,ale hojí se velmi dobře, neboť cokoliv přijde do styku se slinami, které obsahují enzymy napomáhající zhojení, je rychlejší. Tady dobře zafunguje v prvních hodinách led, aby se zabránilo otoku a výplachy např.heřmánkem, řepíkem.
Jazyk - dá se na den dva vyndat (až po úplném zhojení!), sice počáteční příznaky jsou někdy nejděsivější (velký otok až do krku, zduřelé uzliny, špatná výslovnost, bolest,neschopnost jíst:o), ale výsledek stojí za to! Nebolí samotná aplikace, ač to tak může vypadat. Opět pomohou výplachy (např.osvědčená Coca-Cola s ledem), ústní dezinfekční voda nebo roztok 3%kysličníku (lžíce do deci vody) a kloktat! Dává se zpočátku delší činka, kvůli otoku, po 10ti dnech je možné vyměnit za kratší.
Obočí je trochu zrádné, je to jen kousek slaboučké kůže, takže možnost zatržení či vyhojení je víc než jistá. Vyžaduje trpělivost a maximální opatrnost při manipulaci! První hodiny po aplikaci pomůže opět led ,proti otoku, potom mastičky na promazávání.
Bradavka -au, ale proč ne:o) hodně citlivá,hodně ráda se trhá a občas efekt citlivosti zmizí úplně.
Uši - znáte čínskou medicínu? Prý tam jsou body na hubnutí, proti kouření a tak. No, něco na tom je, takže se nebojte, protože ve studiích mají podrobnou mapu bodíků :o)
U všech piercingů je potřeba dodržovat hygienu, ozdoby nevyměňovat s kamarádkou či kamarádem, to co vyhovuje Vám, nemusí vyjít druhému.. Každá ozdoba má svoje zákonitosti ,nechte si vysvětlit proč právě tuhle a ne tu.. Na otázku jestli to bolí, je takováhle odpověď: je to taková chvilka ,že než se nadějete, odcházíte domů. Všechny potřeby jsou sterilní a na jedno použití. Ovšem jak se o svůj piercing budete starat dál, to už je jen na Vás!
Péče o čerstvý piercing: individuální, každému vyhovuje něco jiného. Každý se hojíme jinak, nicméně dodržování pravidel hygieny a pokynů je nejdůležitější v prvních dnech po aplikaci. Neslunit se,nekoupat se ve veřejných bazénech, nenamáhat břišní svaly (u pupíku) ,nepít alkohol a horké nápoje (u jazyku), maximální opatrnost pro zatržení (u obočí a bradavky), občasné pročištění 3%kysličníkem (všechny ozdoby),nevyměňovat piercing dříve než po úplném zhojení !Denně kontrolovat dotažení nasazující části piercingu (kuličky nebo hrotu).Při problémech kontaktovat toho,kdo piercing prováděl.